10 / 11 / 2024
Vážení čtenáři, milí klienti, mladí Češi se v současné době nejvíce obávají nákladů spojených s bydlením. V průzkumu poradenské a technologické společnosti Deloitte tak odpovědělo 44 procent lidí narozených mezi lety 1983 až 1994, z tzv. generace Y, a 36 procent narozených kolem roku 2000, kterým se říká generace Z. Empirické šetření Deloitte Gen Z and Millennials 2024 obsahuje odpovědi 500 respondentů z ČR, z toho 300 dotázaných z generace Z a 200 respondentů z generace Y. Odpovědi doplňují globální průzkum, kterého se dohromady účastnilo 22.841 respondentů napříč téměř celým světem.
V porovnání se zahraničím je to o jednotky procent více. Zároveň je pro 80 procent z nich důležitá spokojenost a pohoda v zaměstnání, oproti zahraničním respondentům mladí Češi rovněž méně věří v podnikání.
Ze serveru Platy.cz vyplývá, že u lidí ve věku 25 až 34 let činí medián mezd 46.000 korun. Někteří odborníci již dříve uvedli, že obdobná suma loni činila také takzvanou důstojnou mzdu, která pokrývá potřeby dospělého s dítětem. Na tuto částku v České republice ale nedosahovaly dvě třetiny občanů. Medián mezd u lidí pod 24 let je pak ještě o přibližně 10.000 korun nižší.
"Mladé Češky a Češi vnímají smysluplnost svých zaměstnání i spokojenost a pohodu v práci podobně důležitě jako stejně mladí lidé v zahraničí. Vypovídá to o tom, že si dobře uvědomují, jak velký vliv na ně práce má a že nevhodná pozice nebo zaměstnavatel mohou mít velmi negativní dopad na kvalitu jejich života,” sdělila Andrea Černá, expertka na HR trendy v Deloitte.
Z dat různých společností a zjištění ČTK dříve vyplynulo, že mladí Češi od 25 do 35 let zaplatí za nájemné ze své mzdy více než ve většině vybraných států západní Evropy. Za nájemné bytu o velikosti 60 metrů čtverečních vynaloží téměř 40 procent z mediánu hrubé mzdy.
To dělá procentuálně o polovinu více, než mladí lidé zaplatí v Německu, Rakousku nebo Francii. Poměr se ale může lišit podle lokality, např. v hlavních a velkých městech jsou nájmy výrazně vyšší. Více než Češi dají ze svého výdělku na bydlení mladí lidé například v Itálii.
Podle posledních dat společnosti Deloitte činil v letošním 1. kvartálu průměrný nájem v ČR 295 korun za m2. Měsíční nájemné bytu o 60 metrech čtverečních by tak bez poplatků stálo 17.700 korun.
Průměrná prodejní cena bytu v České republice činila v loňském čtvrtém čtvrtletí 95.000 korun za metr čtvereční.
Mgr. Petr Jezdinský, právník v Praze (za použití Deloitte, Platy.cz a ČTK)
Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista
Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.
Vzhledem ke skutečnosti, že jako realitní zprostředkovatel výhradně spolupracuji se skupinou JURIS REAL, používám jejího vnitřního oznamovacího systému.